Kilkumiesięczne przygotowania, ponad 200 uczestników na jednej scenie,  konkursy z nagrodami oraz tańce i pieśni z różnych stron świata – Kopalnia Folkloru 2017 zafolkowała Wałbrzych i okolice.

Można śmiało stwierdzić, że II Międzynarodowy Festiwal Folkloru w naszym mieście okazał się wielkim sukcesem nie tylko organizatorów, ale także wszystkich jego uczestników. Przybyłe zespoły zaprezentowały wyrównany, wysoki poziom artystyczny przenosząc widza w różne zakątki świata. Na scenie zaprezentowały się grupy z Ukrainy, Litwy, Warszawy, Legnicy, Nowej Rudy i oczywiście artyści z Wałbrzycha.

Główną ideą festiwalu była wymiana doświadczeń związanych z kultywowaniem tradycji i propagowaniem dziedzictwa kulturowego w swoich krajach. Na scenie, przedstawiciele poszczególnych zespołów opowiadali o tym, jak pracuje się z folklorem w ich rodzinnych miastach, odpowiadali też na pytanie, czy młodzi ludzie lgną do kultury ludowej, jakimi sukcesami mogą poszczycić się ich grupy, a także przybliżali publiczności programy, z którymi do nas przyjechali. W kolorowych choreografiach ukryte były opowieści o poborze Łemków do armii austro-węgierskiej, zaloty młodzieży z południowo-wschodniej Polski, popisy kaszubskich rybaków, zabawy dziewcząt z Beskidu i wiele wiele innych… Mogliśmy także usłyszeć tradycyjny śpiew z Polesia.

Rozbudowana formuła festiwalu pozwoliła na zaprezentowanie swoich umiejętności artystycznych nie tylko członkom grup ludowych. 5 października odbył się I Konkurs Piosenki Folkowej „Zafolkowani”. Laureaci konkursu mieli możliwość zaprezentowania się na scenie przed liczną publicznością podczas koncertu galowego w Starej Kopalni.

Wyróżnienie w kategorii indywidualnej zajęła Marta Gnacy, III miejsce – Hanna Roman,  II miejsce – Aniela Michalska, I miejsce – Milena Szymula.

W kategorii grupowej III miejsce jury przyznało PSP nr 23, II miejsce  – grupie „Fantazja” z Miejskiej Szkoły Podstawowej w Szczawnie Zdroju, I miejsce – grupie „Sarenki”. Nagrodę Grand Prix zdobył Duet: Weronika Rzęsiewicz i Izabella Woźniak.

Odbył się również konkurs plastyczny „Zafolkowani”. Prace laureatów możemy podziwiać na oficjalnym Facebook’u Kopalni Folkloru.

Mimo faktu, że to dopiero II festiwal organizowany przez Zespół Pieśni i Tańca „Wałbrzych”, nie ma wątpliwości, że jest to wydarzenie, które na stałe zagości w kalendarium wałbrzyskich imprez. Już dziś dyrekcja zespołu wraz z kadrą artystyczną planują przyszłoroczną edycję.