O nas

Zespół Pieśni i Tańca „Wałbrzych” jest folklorystyczną wizytówką Wałbrzycha. Powstał w 1955 roku. W zespole tańczy i śpiewa blisko 150 osób. Działa w Wałbrzyskim Ośrodku Kultury. Jest częścią samorządowej instytucji kultury prowadzonej przez Miasto Wałbrzych.

Od 1992 roku zespół uczestniczy w Stowarzyszeniu – Polska Sekcja Międzynarodowych Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej (CIOFF).

Grupy Zespołu Pieśni i Tańca „Wałbrzych” brały udział w światowych festiwalach folkloru. W roku 1996 prezentowały się w Watykanie, na spotkaniu z Papieżem Janem Pawłem II.

Zespół Pieśni i Tańca „Wałbrzych” został nagrodzony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministra Edukacji Narodowej i Sportu, Prezydent Wałbrzycha nadał zespołowi tytuł „Zasłużony dla Miasta Wałbrzycha”. „Wałbrzych” otrzymał prestiżowe wyróżnienie – „Dolnośląski Klucz Sukcesu” – dla najlepszej instytucji kultury lub inicjatywy kulturalnej za 2008 rok.

Od roku 2015 zespół zaangażowany jest w międzykulturowy projekt artystyczno-edukacyjny Brave Kids. Współpracuje z Filharmonią Sudecką i Dolnośląską. Jest współorganizatorem Wałbrzyskiego Festiwalu Tradycji Górniczych, wspiera Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, koncertuje na rzecz wałbrzyskiego hospicjum i jest uczestnikiem wielu innych, ważnych wydarzeń.

 

razem z zespołem grają 🙂

Accessibility